Arsuz'daki turizm rehberiniz

Hüyük Sıcak Su
Köy adını ortasında bulunan tepeden almaktadır. Tepede eski Roma’ya ait kalıntılar bulunmaktadır, ayrıca bazı araştırmalara göre köyün aslında M.Ö. Kurulduğu ve bir çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı saptanmıştır. Köyde hiyeroglif yazılara rastlanmıştır.
Arsuz’a uzaklığı 10 km.dir. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz, serin sularında yüzebileceğiniz, tüm doğallığıyla size piknik imkanı yaratan nadide yerlerden biridir.
Hüyük mevkiinde bulunan güzelliği ile sizi büyüleyecek olan mekana gitmek için nehir boyunca yapılacak iki saatlik yürüyüş ile gidilmektedir.
Doğa yürüyüşü severler için Arsuz’da bulunan ideal yerlerden biridir. İki saatlik yürüyüşün ardından sıcak suya (halk arasında hammamed söylenmektedir) varılmaktadır. Adını dağın içinden gelen sıcak sudan almaktadır. Bir ayağınız serin nehir suyunda iken, diğer ayağınızı sıcak suya koyabileceğiniz muhteşem bir yerdir. Dağdan akan sıcak suyun çeşitli romatizma hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır.
NASIL GİDİLİR: Arsuz merkezden 7 kmlik mesafeden sonra Hüyük köyüne varılmaktadır. Köy halkı dışarıdan gelen insanlara oldukça sıcak kanlı bir şekilde karşılamakta ve yardımcı olmaktadır. Köy halkından kime sorsanız size yardımcı olacaktır.  Aşağıdaki haritayı takip ederek köye kolayca ulaşabilirsiniz. Otomobil ile gitmek mümkün değildir, trekking yapmak isteyenler araçlarınızı nehir kenarında bulunan restoranların otoparkında bırakabilirsiniz ve  2 saatlik yürüyüşün ardından sıcak suya varabilirsiniz. Nehir boyunca yürüyeceğiniz zorlu bir yol sizleri beklemekte, o yüzden size tavsiyemiz suya dayanaklı kaymaz taban ayakkabılar tercih etmenizdir. Yola devam edebilmek için yer yer sudan geçmeniz gerekecektir.
Arsuz’a gelip de görülmeden gidilmeyecek yerlerden biridir.
[rl_gallery id=”497″]

25 Aralık 2016 6622 okunma , , , ,
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

YORUMLAR