Warning: glob() has been disabled for security reasons in /home/arsuzote/public_html/wp-includes/l10n.php on line 1381
Meryem Ana Havuzu ( SEYDİ ) « Arsuz Otelleri Meryem Ana Havuzu ( SEYDİ ) – Arsuz Otelleri

Arsuz'daki turizm rehberiniz

Meryem Ana Havuzu ( SEYDİ )

Arsuz’un doğusunda 10 km mesafede bulunan Hacıahmetli mahallesinde bulunmaktadır.  Yemyeşil doğası ile nehirden akan şırıl şırıl serin suları ile size huzur duygusu yaşatır. Ailenizle, dostlarınızla piknik yapmanız için uygun yerlerden biridir. Piknik yaparken serin nehir sularında yüzebilir, çınar, ardıç ve çam ağaçları eşliğinde trakking yapabilirsiniz.
Meryem Ana Havuzu, Hacıahmetli mahallesinden sonra sağa ayrılan 8 km’lik yol ziyaretçileri Meryem Ana Havuzuna götürmektedir, halk arasında o bölge “Seydi” adıyla bilinmektedir.
Hristiyan inanışına göre, Meryem Ana Kudüs’ten Efes’e yürüyerek giderken bu bölgede (Seydi’de) duraklamış, sıcak ve soğuk suyun aktığı gölde yıkandığı görülmüştür. Yıkandığı gölette sıcak suyun günahı, soğuk suyun kutsallığı simgelediğine inanılmaktadır. Bir inanışa göre, Meryem Ana
Seydi’ye geldiğinde oruç tutmaktadır. Karnını doyurmak için bakınırken sudan taşa bir balık sıçradı ve güneş ışıklarıyla pişti. Meryem Ana balığın yarısı ile karnını doyurdu ve balık tekrar suya sıçradı.
Her yıl Ağustos ayının 14’ünde Hristiyan’lar Seydi’de toplanıp geceyi orada geçirir ve bayram ibadetlerini burada yaparlar. Seydi Hristiyan’ların  hac olarak kabul ettikleri kutsal yerlerden biridir.

[rl_gallery id=”216″]

 

25 Aralık 2016 5128 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.


Warning: glob() has been disabled for security reasons in /home/arsuzote/public_html/wp-includes/l10n.php on line 1278

Warning: glob() has been disabled for security reasons in /home/arsuzote/public_html/wp-includes/l10n.php on line 1278
YORUMLAR